Jak zostać barberem? Wskazówki od specjalistów Salonova

Jak zostać barberem? Wskazówki od specjalistów Salonova

Mimo że fryzjerstwo męskie to profesja niemal tak stara jak świat, to zainteresowanie usługami branży barberskiej w ostatnim czasie wciąż wzrasta. Dostrzegając ten trend wiele osób zadaje pytanie: jak zostać barberem? Podpowiadamy!

Czy każdy może zostać barberem?

Mężczyźni bardziej niż kiedykolwiek dbają o swój wygląd. Coraz więcej panów udaje się do profesjonalnych barber shopów, aby kompleksowo zadbać o swoją twarz, fryzurę i zarost. Trzeba jednak przyznać, że na polskim rynku obserwuje się spory niedosyt barberów. Salony fryzjerstwa męskiego wyrastają jak grzyby po deszczu, a w związku z tym poszukują utalentowanych męskich fryzjerów. Ale czy każdy może zostać barberem? 

Teoretycznie zawód barbera dostępny jest dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Prawdą jest jednak, że można wymienić pewien zestaw cech i umiejętności, które pomogą uniknąć rozczarowania, a także przyczynią się do szybkich postępów w nauce oraz przyszłego sukcesu.

Cechy pomocne w pracy barbera

Praca w charakterze barbera wymaga dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, ponieważ przez większość dnia stoi się na nogach. Również operowanie wibrującą maszynką może dać się we znaki nadgarstkom. Nastawienie na ciężką fizycznie pracę jest więc kluczowym czynnikiem. Ponadto w zawodzie barbera doskonale odnajdą się osoby kulturalne i kontaktowe, o wysokich umiejętnościach interpersonalnych. Nieodzowne jest także nastawienie na ciągły rozwój i podążanie za aktualnymi trendami, aby sprostać wysokim oczekiwaniom klientów.

Sprawdź także: jak otworzyć salon fryzjerski >>

Niezbędne umiejętności w pracy barbera

Zawód fryzjera męskiego zdecydowanie wykracza poza umiejętności strzyżenia włosów i ich modelowania. Zastanówmy się więc, czym barber zajmuje się na co dzień.

Strzyżenie włosów

Oczywiście na liście obowiązków zawodowych fryzjera męskiego jest mycie włosów, strzyżenie i modelowanie. Praca z męską fryzurą to jednak tylko namiastka codziennej rutyny barbera. Cała zabawa zaczyna się dalej.

Golenie brody i zarostu

Co przede wszystkim kojarzy się z pracą barbera? To pielęgnacja męskiego zarostu, do którego należy strzyżenie, trymowanie i konturowanie brody i wąsów, właściwe odżywienie zarostu i skóry twarzy oraz golenie. Czynności te wymagają ogromnej precyzji, spostrzegawczego oka oraz wyczucia stylu.

Dobór kosmetyków pielęgnacyjnych pod kątem indywidualnych cech włosów i zarostu

Na rynku znajdziemy mnóstwo sprawdzonych i skutecznych kosmetyków do pielęgnacji włosów i zarostu, takich jak szampony, balsamy, odżywki, pomady czy pasty. Co więcej, oferta ta poszerza się z dnia na dzień. Dobry barber musi być na bieżąco z aktualną ofertą męskich specyfików, aby z łatwością dopasować je do potrzeb swoich klientów.

Obsługa narzędzi barberskich

Barber nie zdoła spełnić oczekiwań klienta bez użycia profesjonalnych narzędzi barberskich. Ekwipunek męskiego fryzjera obejmuje m.in.: nożyczki fryzjerskie, maszynki do golenia, trymery do brody, golarki czy zestaw grzebieni. Ponadto kluczowym narzędziem, a wręcz atrybutem umiejętnego barbera, jest brzytwa do golenia. Dzisiejsi fachowcy używają tzw. szawetek, czyli brzytew z wymiennymi ostrzami.

[product id="1728, 678, 1088" slider="false"]

 

Jak zostać barberem - edukacja i szkolenia barberskie

Zatrudnienie w charakterze fryzjera męskiego nie wymaga przedstawienia żadnych specjalnych uprawnień. Oczywiście możesz ukończyć technikum czy szkołą zawodową, jednak nie jest to nieodzowne. Najważniejsza jest wiedza, pasja i doświadczenie. Jak można je zdobyć? Jak zostać barberem?

Szkoła zawodowa czy kurs barberski - co wybrać?

Ścieżka kariery barbera może być różna. Jej początkiem może być ukończenie szkoły fryzjerskiej, trzeba jednak pamiętać, że tam uczymy się nie tylko barberingu, ale także fryzjerstwa damskiego. Bardziej ukierunkowaną metodą są kursy barberskie od zera do barbera bądź inne profesjonalne szkolenia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zostać barberem samoukiem, który bierze swoją ścieżkę zawodową we własne ręce i korzysta z licznych materiałów szkoleniowych dostępnych w internecie. Po samodzielnym opanowaniu podstaw wszelkie kursy okażą się dużo bardziej efektywne. Niezależnie od tego, jaką drogę nauki wybierzesz, jedno jest pewne -  musisz poświęcić swoje siły i czas na naukę rzemiosła.

Praktyka i staż w renomowanym salonie

Świetną opcją jest także rozpoczęcie pracy jako pomoc w prestiżowym barber shopie. Zdobyte tam umiejętności przydadzą Ci się podczas wykonywania zawodu, a współpraca z renomowanym salonem wzmocni Twoją pozycję na rynku oraz znacząco uatrakcyjni CV.

Czy warto zostać barberem? Wynagrodzenie barbera

Wiemy już, jak zostać pracownikiem barber shopu, ale czy to się opłaca? Inaczej mówiąc, ile zarabia barber? Jak to zwykle bywa, aby móc liczyć na ponadprzeciętną pensję, należy zdobyć staż pracy i doświadczenie, a co za tym idzie, szerokie grono zaufanych klientów. Wynagrodzenie barbera zależy również od lokalizacji i renomy salonu w którym pracuje. Ponadto każdy dobry fachowiec może liczyć na wysoką prowizję oraz napiwki. Mistrz brzytwy, który przetrwa mniej urodzajny okres i wypracuje swoją renomę, może liczyć nawet na 10 000 zł brutto miesięcznie! Brzmi zachęcająco? Zatem bierz się do pracy i rozpocznij swoją przygodę z nożyczkami i brzytwą!

Sprawdź także: biznes plan salonu barberskiego - wzór >>

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium