Otwarcie salonu fryzjerskiego - co musisz wiedzieć?

Otwarcie salonu fryzjerskiego - co musisz wiedzieć?

Marzysz o otwarciu własnego salonu fryzjerskiego, lecz obawiasz się, że nie dasz sobie rady z formalnościami? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy ten krótki poradnik. Dowiesz się z niego, że cała droga nie jest aż tak wyboista, jak Ci się wydaje, a otwarcie działalności gospodarczej jest w zasięgu Twoich możliwości!

Otwarcie salonu fryzjerskiego 2025 − zasady, o których warto pamiętać!

Nie jest sztuką otwarcie jakiegokolwiek salonu fryzjerskiego. Prawdziwym osiągnięciem jest prowadzenie rentownego biznesu, który okaże się odpowiedzią na potrzeby potencjalnych klientów. Jak tego dokonać? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad, o których mowa poniżej:

  • opracuj dobry biznesplan,

  • przeanalizuj konkurencję,

  • ustal wachlarz świadczonych usług,

  • wybierz preferowany rodzaj działalności (spółka cywilna lub jednoosobowa działalność gospodarcza),

  • wyszukaj atrakcyjną lokalizację,

  • poznaj wszelkie wymagania oraz dopełnij niezbędnych formalności.

Początkowo może się wydawać, że dopięcie wszystkich formalności na ostatni guzik to zadanie przekraczające twoje siły. Pomocne okaże się jednak planowanie i stopniowa realizacja kolejnych kroków. Przeanalizujmy zatem jakie czynniki odpowiadają za sukces świeżego przedsiębiorcy.

Jak założyć salon fryzjerski? Wstępne wymagania

Chcesz świadczyć wysokiej jakości usługi fryzjerskie w swoim własnym salonie, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwszym krokiem na drodze do spełnienia marzeń jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej. Bez tego żaden przyszły przedsiębiorca nie ruszy do przodu. Jak się za to zabrać?

Założenie działalności gospodarczej

Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba wypełnić formularz CEIDG–1 oraz dostarczyć go do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, listownie lub mailowo. Wniosek ten jest także niezbędny do nadania numeru NIP i REGON. Przedsiębiorca powinien określić, czy będzie prowadził salon w trybie stacjonarnym czy też planuje świadczyć swoje usługi jako mobilny zakład fryzjerski.

[product search="Ayala" limit="3" onlyAvailable="true"]

Wybór formy opodatkowania dla salonu fryzjerskiego

Osoby zgłaszające nowo otwartą firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej muszą zdecydować się na określoną formę opodatkowania. Właściciel salonu fryzjerskiego może wybrać spośród następujących form:

  • zasady ogólne według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%),

  • podatek liniowy (stawka podatkowa 19%),

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dlaczego wskazanie jednej z powyższych form opodatkowania jest tak istotnym wyborem? To od niego zależy możliwość skorzystania z niektórych dodatkowych opcji, takich jak ulga podatkowa czy wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Formalności w ZUS i Urzędzie Skarbowym

Rejestracja firmy w CEIDG oznacza także automatyczną rejestrację jako płatnik składek w ZUS oraz jako podatnik w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy zgłosić do ubezpieczeń w ZUS zarówno siebie i członków swojej rodziny, jak i ewentualnych pracowników oraz członków ich rodzin. Istotną sprawą będzie również uregulowanie kwestii związanych z odprowadzaniem VAT. Ostateczny termin na złożenie wniosku VAT-R to dzień poprzedzający rozpoczęcie świadczenia usług.

Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego

Decydujący głos w sprawie uruchomienia salonu fryzjerskiego w trybie stacjonarnym ma Wojewódzki Inspektorat Sanitarny. To tam należy przedstawić kompletne dane dotyczące lokalu i panujących w nim warunków. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie działalności wiąże się ze złożeniem wniosku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od założenia firmy. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to kolejne 14 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można przystąpić do świadczenia usług w salonie fryzjerskim.

[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]

Wyposażenie i meble salonu do salonu fryzjerskiego

Otwarcie salonu fryzjerskiego wymaga zakupu mebli, takich jak fotele fryzjerskie, lustra, myjnie oraz recepcja z krzesłami dla oczekujących klientów. Niezbędne są również profesjonalne narzędzia fryzjerskie, w tym nożyczki, maszynki do strzyżenia, grzebienie, suszarki, prostownice i lokówki. Ważnym elementem są również produkty kosmetyczne, takie jak szampony, odżywki, farby do włosów oraz różnego rodzaju stylizatory. Należy także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak ręczniki, peleryny, pędzle do farbowania oraz środki dezynfekujące. Dodatkowo warto zainwestować w system rezerwacji, kasę fiskalną i terminal płatniczy, aby zapewnić sprawną obsługę klientów.

Dofinansowanie na otwarcie salonu fryzjerskiego

Wiele nowo otwartych firm skorzystało z możliwości dofinansowania na rozpoczęcie działalności pochodzącego z Powiatowego Urzędu Pracy. Warto dowiedzieć się nieco więcej o określonej formie pomocy oferowanej przez Urząd Pracy, aby poszerzyć zakres źródeł finansowania nowego biznesu. Dofinansowanie stanowi ogromne wsparcie, zwłaszcza na początku przygody z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Po dopełnieniu jakich formalności mogę otworzyć salon fryzjerski?

W zakres omówionych dotychczas kroków związanych z otwarciem salonu fryzjerskiego wchodzą rejestracja firmy oraz formalności związane z US, ZUS i Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym. Zanim jednak zaprosimy klientów na wielkie otwarcie naszego salonu, pozostaje jeszcze jeden ważny krok, a mianowicie zakup kasy fiskalnej. Ewidencja sprzedaży za jej pośrednictwem to rozwiązanie wymagane od wszystkich właścicieli zakładów fryzjerskich. Na szczęście kupując kasę fiskalną online masz możliwość odzyskać część pieniędzy wydanych na jej zakup. Zwrot części środków przysługuje przedsiębiorcom, którzy kupią kasę online i zaczną jej używać w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny netto, jednak maksymalnie 700 zł.

Ostatnia kwestia dotyczy puszczania muzyki lub filmów w salonie fryzjerskim. Jeśli masz taki plan, koniecznie zadbaj o wykupienie odpowiedniej licencji. W tym celu należy się zgłosić do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, która sprawuje pieczę nad prawami autorskimi określonych wykonawców.

Zalety posiadania własnego salonu fryzjerskiego

Własny salon fryzjerski to źródło ogromnej satysfakcji oraz dochodowy interes. Aby jednak poniesione koszty szybko się zwróciły, a biznes generował spore zyski, warto pomyśleć o skutecznej reklamie oraz zadbać o profesjonalne wyposażenie salonu fryzjerskiego. Markowe kosmetyki i komfortowe meble znanych w branży producentów znajdziesz na stronie hurtowni barberskiej Salonova.

[product search="fotel" limit="3" onlyAvailable="true"]

Po ostatecznym umeblowaniu i wyposażeniu wymarzonego lokalu został ostatni ekscytujący krok - wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium