Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego w 2023

Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego w 2023

Marzysz o prowadzeniu własnego salonu fryzjerskiego, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by z powodzeniem otworzyć własny salon fryzjerski.

Salon fryzjerski – od czego zacząć?

Mimo że początkowo dopełnienie wszelkich formalności może przytłaczać i wydawać się trudne, to właściwe przygotowanie pozwoli rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zarejestrowanie działalności gospodarczej za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Wypełniony druk należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Wniosek ten jest jednocześnie wpisem do CEIDG. Dzięki niemu firma zyska także numer REGON i NIP oraz zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego i ZUS. Kolejne dwa kroki związane z ZUS to złożenie druku ZUA (zgłoszenie do opłacania składek) oraz zgłoszenie ewentualnych pracowników w terminie do 7 dni od zawarcia z nimi umowy. Do niezbędnych formalności w przypadku płatników VAT należy również złożenie wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym.

Otwarcie salonu fryzjerskiego — o czym należy pamiętać?

Każdy właściciel salonu fryzjerskiego powinien pamiętać o tym, by dane miejsce było nie tylko zaaranżowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale także przyjazne dla klientów. Jak zadbać o przyjemną atmosferę w salonie? Warto zadbać o atrakcyjny wystrój, czasopisma do poczekalni oraz muzykę. W tym ostatnim przypadku konieczne może okazać się wykupienie licencji i uiszczenie opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania. 

Wymagania sanepidu a otwarcie salonu fryzjerskiego

Bezpośredni nadzór nad zakładami świadczącymi usługi fryzjerskie sprawuje Wojewódzki Inspektorat Sanitarny i to właśnie ten organ wydaje pozwolenie na prowadzenie działalności tego rodzaju. Jakie kroki należy poczynić, by otrzymać taką zgodę? Przedsiębiorca jest zobligowany do złożenia wniosku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. Otwarcie salonu będzie możliwe dopiero po uprzednim odebraniu go przez Sanepid. Placówka ma kolejne 14 dni na rozpatrzenie przedstawionego wniosku. Zastanówmy się, o co należy zadbać, aby został on pozytywnie rozpatrzony.

Wymogi sanepidu salon fryzjerski 2023

Zgodnie z wymaganiami we wniosku należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące lokalu oraz panujących w nim warunków. Wiąże się to z dostosowaniem lokalu do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera spis procedur zapewniających bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności przez zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Niektóre z istotnych przepisów zawartych w rozporządzeniach mówią, że:

 • Zakład powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku, lub lokalu

 • W lokalu należy wydzielić pomieszczenie główne przeznaczone do świadczenia usług, szatnię, poczekalnię, pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów, miejsce do przechowywania środków czystości, miejsce do przechowywania kosmetyków oraz przestrzeń na pojemniki na odpady

 • W zakładzie wydziela się stanowisko do mycia i farbowania włosów wyposażone w umywalkę z ciepłą i zimną wodą

 • W salonie należy zadbać o ścisłe przestrzeganie procedur mających na celu wyeliminowanie chorób zakaźnych. Powinny one szczegółowo opisywać sposób postępowania w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich.

 • Należy zadbać o regularne przeprowadzanie dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń przy użyciu dopuszczonych do obrotu środków biobójczych

 • Konieczne jest przygotowanie procedur określających zasady stosowania narzędzi poddawanych sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych

 • Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie narzędzi przeznaczonych do jednorazowego użytku.

Podstawowa lista wyposażenia salonu fryzjerskiego

Po otrzymaniu akceptacji projektu salonu fryzjerskiego możemy przejść do aranżowania wymarzonego lokalu. To odpowiedni czas na zakup komfortowych i funkcjonalnych mebli fryzjerskich oraz pozostałego zaopatrzenia. Właściciel salonu powinien zadbać o takie elementy, jak:

 • fotele fryzjerskie,

 • myjnie fryzjerskie,

 • konsolety fryzjerskie,

 • pomocniki fryzjerskie,

 • meble do poczekalni,

 • sprzęt fryzjerski (maszynki, golarki, trymery, nożyczki, suszarki, lokówki, prostownice, sterylizatory),

 • kosmetyki (szampony, odżywki, maski, pasty, pomady, lakiery itp.),

 • pozostałe akcesoria.

Kluczowym czynnikiem determinującym wybór określonych mebli, sprzętu czy kosmetyków jest ich wysoka jakość oraz sprawdzona marka. Właśnie takie produkty znajdziesz w hurtowni fryzjerskiej Salonova. Odnajdziesz tam asortyment znanych i cenionych marek, takich jak Ayala, KIEPE, Wahl czy Nishman.

Przestrzeganie niezbędnych zasad higieny w połączeniu z najwyższej jakości wyposażeniem umożliwi pozyskanie stałych klientów oraz szybki zwrot inwestycji!

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium