Ile zarabia barber? Czy warto zostać barberem?

Ile zarabia barber? Czy warto zostać barberem?

Jeszcze do niedawna broda u mężczyzn kojarzyła się dość negatywnie, ale czasy się zmieniły i obecnie wystylizowany zarost jest symbolem męskości i klasy. Stale rosnące grono brodaczy jest powodem, dla którego coraz więcej osób rozważa pracę na stanowisku barbera. Czy pracując w tej profesji, trzeba posiadać konkretne wykształcenie? Ile zarabia barber? Pomagamy znaleźć odpowiedź.

Zawód: barber — co należy wiedzieć?

Kim właściwie jest barber? Do zadań osoby pracującej na tym stanowisku należy strzyżenie włosów, golenie zarostu oraz stylizacja brody i wąsów. Ponieważ moda męska dynamicznie się zmienia, dobry barber musi być na bieżąco z aktualnymi trendami. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby osiągnąć sukces w zawodzie barbera. Czy konieczne jest ukończenie szkoły zawodowej? A może wystarczy jeden kurs, aby znaleźć zatrudnienie w renomowanym salonie?

Czy barber może specjalizować się tylko w strzyżeniu, bez golenia?

Spacerując po niejednej ulicy możemy natrafić na szyldy z napisem “fryzjer męski” czy "salon fryzjerski męski". Czy jest to dowód na to, że można zostać barberem specjalizującym się jedynie w strzyżeniu włosów? Nie do końca. To obowiązki w zawodzie fryzjera ograniczają się do strzyżenia oraz pielęgnacji włosów męskich. Zawód fryzjera męskiego znacząco się różni od profesji barbera, której historia sięga bardzo odległych czasów.

Barber, inaczej nazywany cyrulikiem lub golibrodą, to osoba, która zajmuje się pielęgnacją męską w sposób kompleksowy — począwszy od strzyżenia włosów, aż po golenie brody, strzyżenie i pielęgnację męskiego zarostu. Odwiedzając salon barberski mamy w zamyśle coś więcej, niż tylko zwykłe podcięcie włosów. Mężczyźni, którzy się tam udają, chcieliby zadbać nie tylko o swoje włosy, ale i skórę twarzy, brodę czy wąsy. Choć w tradycyjnych salonach fryzjerskich płaci się zdecydowanie mniej za usługę, to właśnie zawód barbera sprawia, że mężczyzna wychodzi z barber shopu odmieniony i w pełni zadowolony.

[product search="trymer" limit="3" onlyAvailable="true"]

Ścieżka kariery barbera

Niektórzy barberzy zaczynali swoją karierę od wykonywania zawodu fryzjera. Dla osób, które wcześniej miały styczność z męskimi włosami, przyswojenie sobie obowiązków barbera może być zdecydowanie prostsze. Z drugiej strony można spotkać wielu znakomitych barberów-samouków, którzy wcześniej nie kształcili się tym kierunku. Obecnie w internecie dostępnych jest wiele materiałów umożliwiających samodzielną naukę. Można również zainwestować w profesjonalne szkolenie barberskie. Warto jednak pamiętać, że ścieżka zawodowa początkującego barbera nie zawsze jest prosta. Musi on uzbroić się w cierpliwość i dać sobie czas na zdobycie doświadczenia. Dobra wiadomość jest taka, że wraz z tym doświadczeniem wzrastają szanse na zatrudnienie w renomowanych salonach, które gwarantują wysokie wynagrodzenie i prestiż.

Sukces w zawodzie barbera

Sukces w zawodzie barbera niejednokrotnie idzie w parze ze stażem pracy i doświadczeniem. Im dłużej zajmujesz się pielęgnacją męską, tym bardziej perfekcyjne staje się twoje rzemiosło. Łatwo dojść do słusznego wniosku, że jedno szkolenie w zakresie barberingu nie uczyni z nas od razu mistrzów powyższej profesji. Na prawdziwy sukces trzeba pracować latami. Kolejnym czynnikiem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest stałe zaangażowanie oraz podążanie za najnowszymi trendami. Prawdziwy profesjonalista nie może pozwolić sobie na bierną postawę i bazowanie na wiedzy i umiejętnościach sprzed kilku lat. Światowej sławy barberzy poświęcają sporo uwagi na dalszy rozwój. Sukces barbera nie obędzie się także bez dobrego sprzętu takiego jak: golarki do brody, trymetry do brody, brzytwy, czy nożyczek fryzjerskich.

[product search="brzytwa" limit="3" onlyAvailable="true"]

Ile zarabia barber?

Tak jak zarobki fryzjera uwarunkowane są od prestiżu salonu, w którym pracuje, tak wynagrodzenie barbera zależy od lokalizacji i renomy barber shopu, w którym jest zatrudniony. Początkujący fryzjer czy barber nie może liczyć na kokosy. Wraz z nabytym doświadczeniem i stażem wykonywania zawodu wzrasta jego wartość w oczach osób poszukujących do swojego salonu prawdziwych profesjonalistów. Im większe doświadczenie i dłuższy staż, tym większa baza lojalnych klientów, a tym samym karta przetargowa w kwestii negocjowania warunków umowy. Obleganie mistrzowie barberingu mogą liczyć na atrakcyjny system premiowy oraz wysokie napiwki od klientów. Specjalista z wypracowaną renomą może zarobić nawet 10 000 zł brutto miesięcznie.

Jaka jest średnia pensja początkującego barbera?

Ile zarabia barber na początku swojej ścieżki zawodowej? Zarobki fryzjerów początkujących czy barberów rozpoczynających swoją przygodę z brzytwą zawsze będą o wiele niższe niż tych z większą renomą i stażem. Jak mówiliśmy wcześniej, aby osiągnąć sukces, trzeba przetrwać te mniej urodzajne czasy. Niekiedy początkujące osoby muszą się zadowolić zarobkami na poziomie najniższej krajowej, czyli 3600 zł brutto.

[product search="maszynka JRL" limit="3" onlyAvailable="true"]

Czy warto zostać barberem?

Doszliśmy do kluczowego pytania dzisiejszego wpisu: Czy warto zostać barberem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo subiektywna i każdy może mieć inne zdanie, które zależy od osobistych oczekiwań. Jedno jest pewne — barber to bardzo przyszłościowy zawód. Biorąc także pod uwagę fakt, że wielu barberów po wyrobieniu swojej marki decyduje się na otwarcie własnego dochodowego interesu — profesji barbera mówimy stanowcze TAK!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium