Salon fryzjerski w domu — jakie wymogi należy spełnić?

Salon fryzjerski w domu — jakie wymogi należy spełnić?

Posiadasz odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w branży fryzjerskiej i marzysz o otwarciu własnego salonu? Okazuje się, że może być to łatwiejsze, niż myślisz! Dziś podpowiadamy, jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć salon fryzjerski w domu.

Dlaczego warto otworzyć salon fryzjerski w domu?

Popyt na usługi fryzjerskie będzie istniał zawsze. Włosy przecież stale rosną i trzeba je regularnie podcinać. Jedno jest więc pewne — nowe salony fryzjerskie oferujące wysokiej jakości usługi są potrzebne. Na drodze do rozpoczęcia własnej działalności mogą jednak stanąć wysokie koszty wynajmu bądź brak odpowiedniego lokalu na horyzoncie. Jednak nie wszystko stracone! Salon fryzjerski możesz otworzyć nawet we własnym domu albo mieszkaniu! Do pracy będziesz mieć kilka kroków, a brak konieczności opłacania wynajmu przyniesie spore oszczędności. Co więcej, można otrzymać również dofinansowanie na otwarcie salonu fryzjerskiego - ze sporym zastrzykiem gotówki wszystko jest łatwiejsze. 

Salon fryzjerski w domu — czy to legalne?

Ktoś mógłby zapytać: “Czy prowadzenie salonu fryzjerskiego we własnym domu jest zgodne z prawem?”. Jak najbardziej! Trzeba tylko spełnić określone wymagania oraz zatroszczyć się o kilka formalności.

W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, czy w miejscu, w którym mieszkamy, jest to możliwe. Co ciekawe, posiadanie mieszkania własnościowego nie zawsze jest równoznaczne z gwarancją zgody na prowadzenie w nim działalności. Niekiedy niezbędna może się okazać pisemna zgoda wspólnoty mieszkaniowej bądź administracji osiedla. Lokal musi odpowiadać wytycznym zawartym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Konieczne będzie również złożenie odpowiedniego wniosku CEIDG–1 w urzędzie miasta lub gminy w celu uzyskania zgody na prowadzenie działalności gospodarczej. Rejestracja firmy może odbyć się zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Ponadto prowadzenie salonu fryzjerskiego we własnym domu lub mieszkaniu wymaga zakupienia odpowiednich mebli oraz profesjonalnego sprzętu i kosmetyków.

Ostatnią, równie istotną kwestią jest spełnienie procedur zapewniających higienę i bezpieczeństwo przy świadczeniu usług fryzjerskich w salonie. Te same zasady obowiązują zarówno w wynajmowanym lokalu, jak i w salonie prowadzonym w mieszkaniu.

[product search="szampon" limit="3" onlyAvailable="true"]

Przygotowanie salonu fryzjerskiego w domu

Jeśli udało Ci się załatwić formalności, skompletować dokumenty i uzyskać wszelkie pozwolenia, nadszedł czas na to, by przygotować własny salon fryzjerski. Od czego zacząć?

  1. Wybór odpowiedniego pomieszczenia. Wybrane wnętrze powinno być odpowiednio duże, by zdołało pomieścić wszystkie niezbędne meble oraz by zapewniało swobodę ruchów przy wykonywaniu czynności fryzjerskich. I co równie istotne — nie powinno zaburzać rytmu życia pozostałych domowników.

  2. Planowanie układu przestrzeni. Ważną kwestią jest przygotowanie wstępnego projektu, który pomoże odpowiednio zaplanować zakup mebli i zadbać o wysoką funkcjonalność salonu.

  3. Zakup kasy fiskalnej. Od 2015 roku na wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne czy odnowy biologicznej został nałożony obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej.

  4. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Światło pełni bardzo ważną rolę w salonie fryzjerskim, musi być więc najwyższej jakości. Odpowiednie oświetlenie ułatwia pracę styliście oraz pomaga dostrzec klientowi efekty pracy fryzjera. Designerskie oświetlenie jest także kluczowym elementem aranżacyjnym w salonie.

Zadbaj o profesjonalne wyposażenie swojego salonu

Zakup profesjonalnych mebli, sprzętu oraz wysokiej jakości kosmetyków w dużej mierze odpowiada za sukces salonu fryzjerskiego. Pierwsze wrażenie klienta bardzo często decyduje o tym, czy umówi się on na kolejną wizytę. Warto więc dołożyć starań, by wnętrze salonu oraz wykorzystywany sprzęt, narzędzia i preparaty zrobiły pozytywne wrażenie na naszych klientach. Szeroki wybór profesjonalnego wyposażenia znajdziesz na stronie hurtowni fryzjerskiej Salonova.

[product search="degażówki" limit="3" onlyAvailable="true"]

Salon fryzjerski w domu — wymogi sanitarno-higieniczne

Gdzie należy szukać informacji w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych dotyczących salonu fryzjerskiego? Zawiera je rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Opisują one chociażby obowiązek regularnego przeprowadzania dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń czy sposób postępowania w sytuacji, gdy dojdzie do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich. Niezbędnym krokiem na drodze do rozpoczęcia działalności salonu fryzjerskiego jest uzyskanie pozytywnej opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego, który dokona szczegółowej oceny warunków panujących w salonie. W tym celu należy złożyć wniosek do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od założenia firmy. Organ ten ma kolejne 14 dni na rozpatrzenie otrzymanego wniosku. Pozytywna decyzja oznacza zielone światło — możesz rozpocząć świadczenie usług fryzjerskich!

[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]

Reasumując, prowadzenie salonu fryzjerskiego we własnym mieszkaniu lub domu jest możliwe, jednak wymaga spełnienia kilku formalności. Przede wszystkim należy zadbać o spełnienie wymogów zawartych we wspomnianym rozporządzeniu ministra zdrowia. Jeśli wszelkie formalności zostały spełnione, pozostaje tylko zaprezentować światu świadczone usługi i zaplanować wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium