Terminal płatniczy u fryzjera za darmo? Dofinansowanie, prowizje

Terminal płatniczy u fryzjera za darmo? Dofinansowanie, prowizje

Coraz większa liczba konsumentów przerzuca się na płatności bezgotówkowe. Jedną w wielu opcji są płatności z wykorzystaniem terminala płatniczego. Na jakich zasadach działa to urządzenie oraz jak uzyskać dofinansowanie na jego zakup? Sprawdź to!

Terminale płatnicze — co to takiego?

Terminal płatniczy to urządzenie dające klientom możliwość dokonywania wygodnych płatności bezgotówkowych. Za pomocą terminala można również skorzystać z dodatkowych usług, takich jak płatność w walucie danej karty, cashback czy przekazanie napiwku. Urządzenia te mają szczególnie istotne znaczenie w przypadku usług świadczonych poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas dostaw kurierskich) lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego. Aby stworzyć warunki do posługiwania się terminalem, należy zadbać nie tylko o zakup samego urządzenia, ale również dostęp do internetu. Ponadto dnia 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie obowiązek łączenia kas fiskalnych online z terminalami.

Terminal płatniczy w zakładzie fryzjerskim — czy każdy musi go posiadać?

W każdym miejscu, gdzie działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, przedsiębiorca ma obowiązek umożliwienia konsumentom dokonywania płatności za pomocą instrumentu płatniczego innego niż gotówka. Czy wobec tego każdy właściciel salonu fryzjerskiego musi posiadać terminal? Niezupełnie.

Zastanawiając się nad tym, czy terminal płatniczy to wybór czy obowiązek, należy sięgnąć do Ustawy z 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Kluczowy zapis dotyczy definicji instrumentu płatniczego. Według ustawy jest to „zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywany przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego”.

Zapłaty bezgotówkowej można dokonać nie tylko za pomocą karty płatniczej, bowiem instrument płatniczy to nie tylko karta. Zaglądając do listy instrumentów płatniczych niejeden z nas byłby zdumiony, jak wiele możliwości stoi przed konsumentami. Można więc wysunąć wniosek, że właściciel salonu fryzjerskiego ma obowiązek udostępnić klientom jakąś formę płatności bezgotówkowej, jednak nie zawsze musi być to terminal. Zapewnienie klientom płatności BLIKiem również spełnia warunki ustawy.

Dlaczego warto posiadać terminal płatniczy?

Zapłata za towary i usługi przy użyciu instrumentu płatniczego innego niż gotówka to już codzienność. I choć ustawa nie nakłada obowiązku posiadania terminala, to możliwość zapłaty bezgotówkowej z jego użyciem niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Jakich?

Terminal oznacza szybkie i wygodne płatności preferowane przez większość klientów. Udostępniając konsumentom płatności przy pomocy terminala, zadbasz o lepszy wizerunek firmy oraz zyskasz większe grono klientów, a co za tym idzie, zwiększysz swoje obroty. Płatności bezgotówkowe to również eliminacja ryzyka błędów w rozliczeniach oraz wybawienie w sytuacji posiadania niewystarczającej ilość gotówki w kasie, zagrożenia kradzieżą lub płatnością podrobionymi banknotami. Terminal to także możliwość świadczenia dodatkowych usług, takich jak cashback czy płatności w innej walucie.

[product search="recepcja" limit="3" onlyAvailable="true"]

Terminal u fryzjera — koszty i prowizje

Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie trzech popularnych dostawców terminali płatniczych z uwzględnieniem obowiązujących prowizji i opłat.

eService 

Na początku przyjrzyjmy się kosztom związanym z użytkowaniem terminala dostarczonego przez firmę eService. Wynajęcie terminala stacjonarnego to koszt 39 zł/msc, zaś przenośnego - 49 zł/msc. Jeśli chodzi o prowizje pobierane przy płatności kartą płatniczą, wynoszą one odpowiednio 0,69% dla Visa i 0,79% dla MasterCard. Płatności BLIK objęte są prowizją 0,39%.

PolCard

Jak wyglądają miesięczne koszty w przypadku tego operatora? Dostawca oferuje dzierżawę terminala już za 1 zł/msc nawet przez okres 12 miesięcy! Po tym czasie opłata wyniesie 33 zł/msc. Prowizja od transakcji dokonywanych kartami wydanymi w Polsce kształtuje się na poziomie od 0,65% do 0,99%. Płatności BLIK objęte są prowizją 0,32% + 10 gr.

Planet Pay

Kolejny sprawdzony dostawca oferuje bezpłatną dzierżawę terminala przez 6 pierwszych miesięcy. Po tym czasie opłata wynosi 35 zł/msc. Prowizja od transakcji kartą Visa i Mastercard to 0,59% + 5 gr. Płatności BLIK objęte są prowizją 0,39%.

Terminale płatnicze — przegląd najlepszych rozwiązań

Które spośród dostępnych rozwiązań okażą się najlepszym wyborem w przypadku branży beauty?

Salon fryzjerski, świadczący swoje usługi na miejscu, może skorzystać z szerokiej oferty urządzeń stacjonarnych, które nie wymagają ładowania baterii. Biznes fryzjerski prowadzony w formie mobilnej wymaga nieco innego rozwiązania w postaci terminala mobilnego. Urządzenie jest zasilane baterią, a dostęp do sieci uzyskuje poprzez WiFi, GPRS lub Bluetooth. Terminal tego rodzaju posłuży nawet do 12 godzin na jednym ładowaniu. Do dyspozycji fryzjerów mobilnych są również wygodne i niedrogie terminale w telefonie, które oferują równie wysoki poziom bezpieczeństwa. Powyższe rozwiązanie to niskie koszty, spora wygoda i bezpieczeństwo, jednak wciąż postrzegane jest jako nowość i niekiedy może wzbudzać różne obawy.

Dofinansowanie terminala płatniczego — jak je uzyskać?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z terminalem płatniczym, możesz to zrobić w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Projekt ten powstał w efekcie współpracy przodujących wydawców kart, dostawców usług rozliczeniowych, sektora publicznego oraz Związku Banków Polskich i ma na celu spopularyzowanie płatności bezgotówkowych w Polsce. 

Powyższy program daje Ci wyjątkową szansę — przez pierwszy rok terminal w salonie fryzjerskim możesz mieć zupełnie bezpłatnie! Jak to działa? Wystarczy wypełnić stosowny wniosek na stronie internetowej programu, poczekać na jego akceptację oraz podpisać umowę. Górny pułap refinansowanej kwoty ustalono na poziomie 100 tys. złotych rocznego obrotu. To nieoceniona pomoc dla niejednego właściciela salonu!

Skorzystaj również z naszych porad mówiących o tym, jak uzyskać dofinansowanie na otwarcie własnego salonu fryzjerskiego lub barbershopu. Nasi specjaliści służą pomocą na każdym kroku prowadzenia własnego biznesu: od wszelkich wymogów i formalności do kompleksowego umeblowania i wyposażenia salonu.

Wygodne transakcje w biznesie liczą się nie od dziś. Mimo że płatności bezgotówkowe mogą przybierać różną formę, to posiadanie terminala płatniczego niesie ze sobą liczne korzyści! Nie zwlekaj dłużej i już dziś dołącz do zadowolonych posiadaczy terminala płatniczego!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium