Ile zarabia fryzjer w Polsce? Czy warto mieć własny salon?

Ile zarabia fryzjer w Polsce? Czy warto mieć własny salon?

Zawód fryzjera to jedna z profesji, która nigdy nie straci na swoim znaczeniu. Chwilowy brak dostępu do usług fryzjerskich wprowadza sporą dozę chaosu, o czym świadczą niedawne doświadczenia pandemiczne. Być może zastanawiasz się teraz, ile można zarobić w zawodzie fryzjera? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Średnie zarobki fryzjera w Polsce

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia stanął przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Zastanawiając się nad różnymi opcjami bierzemy pod uwagę przeróżne czynniki, takie jak własne predyspozycje, zainteresowania czy perspektywy rozwoju danej branży. Niemałe znaczenie mają także kwestie finansowe.

Niejedna osoba zastanawia się, ile można zarobić pracując w salonie fryzjerskim. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona, ponieważ zarobki fryzjerów uzależnione są od wielu różnych czynników. Wynagrodzenie fryzjera w dużej mierze zależy od lokalizacji oraz prestiżu salonu, w którym pracuje. Ogromne znaczenie ma również staż pracy fryzjera. Wraz ze wzrostem stażu fryzjer może liczyć na wyższe wynagrodzenie. 

Statystyki prowadzone przez portal wynagrodzenia.pl wskazują, że mediana (wartość środkowa) zarobków na stanowisku fryzjera wynosi 4950 zł brutto. Z powyższego raportu można również odczytać, że co drugi fryzjer otrzymuje pensję w wysokości od 4 220 zł do 6 610 zł brutto. Poczułeś się zachęcony do wykonywania zawodu fryzjera? Jeśli tak - przeczytaj nasz poradnik mówiący o tym, jak zostać fryzjerem.

[product id="1128, 2439, 2511" slider="false"]

Ile zarabia początkujący fryzjer (stażysta)?

Zawód fryzjera to profesja, w której wynagrodzenie zależy m.in. od stażu pracy i doświadczenia. Z tego powodu początkujący fryzjerzy nie mogą liczyć na wysokie zarobki. Niektórzy stażyści korzystają z bezpłatnych praktyk, które pomagają im zdobyć cenne doświadczenie. Inni otrzymują pewne wynagrodzenie, jednak nie jest ono wysokie. Wielu początkujących fryzjerów na początku swojej drogi otrzymuje jedynie minimalną możliwą pensję. Dopiero wraz ze wzrostem doświadczenia, stażu pracy i kompetencji mogą oni liczyć na awans i godziwą płacę. Dane wskazują, że 25% fryzjerów otrzymujących najniższe wynagrodzenie zarabia poniżej 4220 zł brutto.

Ile zarabia doświadczony fryzjer?

Doświadczony i dobry fryzjer może zarobić dużo więcej. Biorąc pod uwagę sytuację pracowników zatrudnionych w prestiżowych salonach lub zakładach mieszczących się w atrakcyjnej lokalizacji - ich wynagrodzenie może być bardzo satysfakcjonujące. Statystyki pokazują, że 25% najlepiej opłacanych mistrzów nożyczek może liczyć na zarobki przekraczające 6610 zł brutto. Trzeba pamiętać, że najwyższe pensje osób znajdujących się w powyższej grupie mogą być o wiele większe niż wspomniana kwota.

Równie dobre pieniądze, o ile nie lepsze, zarabia barber pracujący w renomowanym zakładzie dla mężczyzn. Ogromne zainteresowanie usługami w zakresie strzyżenia i stylizacji zarostu odpowiada za wyjątkową popularność owej profesji. Na wysokość wynagrodzenia fryzjera oraz barbera ma także wpływ dodatkowa gratyfikacja w postaci napiwków. Im lepszy fachowiec - tym większe napiwki.

Ile zarabia fryzjer w Polsce w zależności od województwa?

Kolejnym czynnikiem warunkującym pensję fryzjera jest województwo, w którym znajduje się zatrudniający go salon. W jakim rejonie Polski pracuje największa ilość najlepiej wynagradzanych fryzjerów? Najwyższe pensje wędrują do stylistów pracujących w salonach fryzjerskich w województwach: dolnośląskim, mazowieckim i śląskim. Średnie wynagrodzenie wynosi tam odpowiednio 3970 zł, 3900 zł i 3420 zł brutto. Zarobki najlepiej opłacanych fryzjerów mogą sięgać nawet 5000 zł na rękę lub więcej.

Własny salon fryzjerski - czy się opłaca?

Trzeba przyznać, że praca w cudzym salonie nigdy nie będzie tak opłacalna, jak prowadzenie własnego dochodowego interesu. Aby jednak otwarcie salonu fryzjerskiego przebiegło pomyślnie, a firma generowała spore zyski, warto przygotować solidny biznes plan. Może on chociażby uwzględniać dodatkowe źródła finansowania biznesu, takie jak dofinansowanie na otwarcie salonu fryzjerskiego z Urzędu Pracy. Z taką pomocą będzie zdecydowanie łatwiej rozpocząć własną przygodę w branży.

Ile zarabia fryzjer z własnym salonem fryzjerskim?

Niekiedy na samym początku prowadzenia biznesu trzeba się liczyć z pewnymi stratami. Odzyskanie włożonego kapitału zwykle wymaga czasu. Jednak wraz ze wzrostem popularności i prestiżu marki oraz uzyskaniem sporej ilości stałych klientów przychodzi czas, w którym zyski zaczynają przybierać satysfakcjonującą postać. Prowadzenie własnego biznesu to szereg możliwości i ogromne perspektywy, trzeba jednak umieć je wykorzystać. Dobrze prosperujące salony mogą liczyć na zarobek rzędu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy! Wszystko zależy od skali działalności oraz prestiżu salonu.

W trosce o prestiż salonu należy zadbać o wysokiej jakości wyposażenie oraz profesjonalne kosmetyki fryzjerskie. Szeroki asortyment produktów tego rodzaju znajdziesz w ofercie hurtowni Salonova. 

Podsumowanie

Od dłuższego czasu myślisz o tym, aby rozpocząć swoją przygodę z fryzjerstwem? Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże Ci zrobić pierwszy krok w tym kierunku. Zawód fryzjera może się stać źródłem ogromnej satysfakcji i niemałego zysku. Specjaliści Salonova pomagają na każdym etapie wykonywania zawodu fryzjera. Wyjaśniamy jak zostać fryzjerem oraz udzielamy niezbędnych wskazówek pomocnych przy rozkręcaniu własnego biznesu. Nie zwlekaj dłużej i już dziś przejdź do realizacji swoich marzeń!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium