Jak zostać fryzjerem? Poradnik krok po kroku

Jak zostać fryzjerem? Poradnik krok po kroku

Czujesz, że masz "fach w ręku" i chciałbyś się sprawdzić w zawodzie fryzjera? Wiele osób zastanawia się, czy do rozpoczęcia pracy w tym charakterze trzeba ukończyć szkołę fryzjerską oraz co pomoże osiągnąć sukces w tym starym jak świat zawodzie. Chcesz poznać odpowiedź? Zachęcamy do lektury, jak zostać fryzjerem.

Badanie własnej motywacji i zainteresowań

Każdy z nas chciałby na co dzień zajmować się tym, co mu wychodzi dobrze i sprawia przyjemność. Wybór własnej ścieżki zawodowej powinien być oparty na analizie pięciu podstawowych czynników: zainteresowań, zdolności, cech charakteru, stanu zdrowia oraz zapotrzebowania na rynku pracy.

Nasze zainteresowania determinują silnym zaangażowaniem emocjonalnym i motywacją do nauki nowego zawodu. Jeśli od dawna interesujesz się modą czy trendami dotyczącymi fryzur lub zarostu, jest to pierwszy ważny sygnał świadczący o tym, że zawód barbera lub fryzjera może być dla Ciebie. Kolejne pozytywne oznaki to zdolności manualne, kreatywność czy wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Istotny jest też stan zdrowia przyszłego fryzjera, który większość godzin w pracy spędza na stojąco. Analiza rynku pracy to natomiast cenny drogowskaz pozwalający ocenić, czy warto angażować czas i siły w naukę danego zawodu. Badając aktualne zapotrzebowanie na usługi barberskie oraz fryzjerskie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to rozwojowa i obiecująca branża.

Edukacja i wybór odpowiedniej szkoły fryzjerskiej

Zawód fryzjera to opcja dla ambitnych i pracowitych osób, które są gotowe kształcić się przez całe życie. Jakie kwalifikacje zawodowe musi posiadać fryzjer? Fakt, że nie uczyłeś się wcześniej w szkole fryzjerskiej, wcale nie oznacza, że nie możesz być dobrym fryzjerem. W dobie Internetu wyłania się wielu utalentowanych fachowców-samouków, którzy uczyli się zawodu w oparciu o profesjonalne materiały szkoleniowe online. Oczywiście szkoła fryzjerska to wciąż dobry wybór, warto jednak pamiętać że bez niej kariera w branży również jest możliwa.

Aby zacząć pracę jako fryzjer, należy zdecydować się na jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych. Możesz:

  • ukończyć szkołę fryzjerską - wówczas zdobycie wiedzy i umiejętności w szkole zawodowej, liceum fryzjerskim bądź technikum zwieńczone jest egzaminem państwowym. W trakcie nauki uczeń odbywa także praktyki zawodowe. W przypadku kontynuacji nauki fryzjerzy mają możliwość zdobyć kolejno tytuł czeladnika i mistrza. 

  • uczyć się na własną rękę - korzystając z tej opcji również możesz zostać zatrudniony w salonie, a z czasem zdać egzamin czeladniczy. Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej do egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza fryzjerstwa może podejść również osoba, która uzyskała umiejętności zawodowe w formie pozaszkolnej lub posiada co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie. Najpierw należy jednak zdobyć doświadczenie. Co może okazać się pomocne?

Kursy i szkolenia fryzjerskie - kwalifikacje do wykonywania zawodu fryzjera

Profesjonalne szkolenia od lat pomagają zdobyć szereg umiejętności niezbędnych w pracy fryzjera oraz barbera. Z reguły czas trwania takiego kursu/szkolenia waha się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Na koniec każdy otrzymuje imienny certyfikat. Uczestnicy mogą nabyć lub ulepszyć umiejętności takie jak:

  • profesjonalne techniki strzyżenia,

  • koloryzacja, 

  • dopasowanie fryzur do kształtu twarzy,

  • zastosowanie innowacyjnych kosmetyków,

  • strzyżenie i modelowanie zarostu. 

Zawód fryzjera i początek kariery

Bez względu na to, czy postanowiłeś skończyć szkołę fryzjerską czy też uczysz się na własną rękę, masz szansę zrobić imponującą karierę w wielkim fryzjerskim świecie. Od czego warto zacząć?

Praktyka zawodowa i staże w salonie fryzjerskim

Nieocenioną możliwością jest nauka zawodu u jednego z profesjonalnych fryzjerów. Może ona przybrać formę stażu w renomowanym salonie lub praktyki fryzjerskiej na stanowisku asystenta fryzjera. Każdy od czegoś musiał kiedyś zacząć. Praca pod bacznym okiem mistrza fryzjerstwa to świetna okazja do zdobycia dodatkowej wiedzy i praktycznych umiejętności. Uzyskane w ten sposób doświadczenie z pewnością przyniesie wspaniałe rezultaty.

Rozwijanie umiejętności technicznych

Do oczekiwań przyszłego pracodawcy najpewniej będzie należało ciągłe szlifowanie warsztatu, podążanie za nowoczesnymi trendami i technikami oraz udział w rozmaitych kursach i szkoleniach. Dobry i świadomy fryzjer uczy się przez całe życie. Techniki wykorzystywane w pracy fryzjera zmieniają się w błyskawicznym tempie. Chcąc nadążyć za aktualnymi trendami konieczne jest ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności - również z zakresu nowinek technologicznych w kontekście sprzętu fryzjerskiego. Współczesne maszynki fryzjerskie, trymery czy nożyczki do włosów to zaawansowane technologicznie urządzenia, które dzięki wielu przełomowym rozwiązaniom wznoszą usługi fryzjerskie na jeszcze wyższy poziom.

[product id="1728, 678, 1088" slider="false"]

Czy praca na własny rachunek to dobry pomysł?

Analizując średnie zarobki fryzjera warto pamiętać, że nierzadko dużo więcej zarabia fryzjer pracujący na własny rachunek, aniżeli ten zatrudniony u kogoś. Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego oczywiście zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Możesz być jednak pewien, że Twoje zaangażowanie oraz wytrwałość z czasem przyniosą świetne efekty. Na samym początku warto zadbać o wyjątkowy wystrój salonu. Atrakcyjna aranżacja Barber Shopu przynosi niezwykłe rezultaty! Klimatyczne meble barberskie, takie jak oldschoolowe fotele czy designerskie konsolety barberskie działają na klientów jak magnes. Jeśli więc zainwestujesz w wysokiej jakości wyposażenie, przemyślany i skuteczny biznes plan oraz marketing, wówczas satysfakcja i duże zyski pozwolą szybko zapomnieć o całym trudzie poniesionym w celu rozkręcenia biznesu!

A więc jeśli stoisz na życiowym rozdrożu, chciałbyś coś zmienić w swoim życiu zawodowym i czujesz, że fryzjerstwo to coś dla Ciebie - nie zwlekaj! Radość i satysfakcja płynąca z wykonywania wymarzonego zawodu jest warta każdego trudu!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium