Barber - męski fryzjer. Zawód, który znowu przeżywa renesans

Barber - męski fryzjer. Zawód, który znowu przeżywa renesans

Zawód barbera czyli golarz, golibroda i fryzjer dla mężczyzn w jednym

Jaka jest podstawowa misja zawodowych barberów? W jednym zdaniu można ją określić jako kompleksową troskę o zarost klienta - zarówno ten na głowie jak i na twarzy. Przywodzi to na myśl takich fachowców jak golarz, golibroda czy męski fryzjer. Każda z wymienionych osób ma inne zadanie, a barber łączy je wszystkie w jednej profesji. W zależności od tego, czy chcesz wykonać strzyżenie brody na gładko, skrócić bądź wypielęgnować posiadaną grzywę czy też przystrzyc i wystylizować fryzurę na głowie, profesjonalny i doświadczony barber skorzysta z jednej ze swoich wszechstronnych umiejętności. Barber Shop to zatem nic innego jak salon piękności w typowo męskiej odsłonie. Niezwykła frajda dla prawdziwych facetów a zarazem ogromna wygoda. Mężczyźni, którzy chcą kompleksowo zadbać o swój zarost i włosy, nie muszą odwiedzać kilku lokali, a jedynie udać się do fachowego zakładu barberskiego. To tam, za jednym miłym posiedzeniem, stylowy znawca najnowszych męskich trendów zajmie się ich skórą twarzy, brodą, wąsami oraz fryzurą

Usługi barberskie na osi czasu

Właściciele rasowych Barber Shopów dwoją się i troją, aby budowane przez nich męskie królestwo nawiązywało swą aranżacją i goszczącym tam klimatem do wyjątkowych męskich zakładów rodem z amerykańskich czarno-białych filmów. Właśnie dlatego salony barberskie przeważnie są wyposażone w nadszarpnięte zębem czasu meble, stare fotografie czy stylowe akcesoria nawiązujące stylistyką do charakterystycznych czasów PRL-u. Nasi dziadkowie czy pradziadkowie pamiętają okres, w którym można było się udać do profesjonalisty na golenie brody czy strzyżenie wąsów. Chociaż usługi te były świadczone też kilkadziesiąt lat wstecz, to z całą pewnością nie były tak rozwinięte jak obecnie. Współczesne salony barberskie, choć nawiązują aranżacją do zakładów z czasów PRL-u, to oferują nowatorskie podejście do pielęgnacji okolic męskiej twarzy. Z tego powodu śmiało można powiedzieć, że zawód barbera przechodzi obecnie swoisty renesans. Dzisiejszy mistrz brzytwy nie tylko podetnie i ułoży fryzurę oraz nada kształt brodzie czy wąsom ale także odpowie na wszelkie pytania dotyczące prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy oraz kondycji porastającej ją bujnej grzywy. Doradzi także, jakie kosmetyki do brody należy używać, by odpowiednio zatroszczyć się o jej świetną formę i zdrowy wygląd

Barber Shop - kobietom wstęp wzbroniony

Jak już wcześniej wspomniano, Barber Shop to prawdziwe męskie królestwo. W świecie tym nie ma zbyt wiele miejsca dla kobiet. Lekką sugestią może być już sam wygląd i klimat takiego lokalu, który przypomina raczej knajpę dla mężczyzn z poprzedniej epoki aniżeli elegancki, luksusowy salonik. Brak właściwych dla pań kobiecych czasopism, typowo męskie tematy rozmów, kłębiący się dym tytoniowy czy też usługi trafiające w stricte męskie potrzeby sprawiają, iż żadna elegancka dama nie zagrzeje tam miejsca na dłużej. Warto spojrzeć na to z innej perspektywy: kogo zabierze dziewczyna na swój wymarzony dzień w SPA? Raczej nie będzie to żaden facet a bliska sercu "psiapsiółka". Podobnie rzecz się ma w przypadku wizyty w rasowym Barber Shopie. Panuje tam typowo męski klimat stworzony z myślą o zarośniętych wikingach. Przy jednoczesnym uwielbieniu płci pięknej, każdy facet od czasu do czasu potrzebuje spędzić chwilę w męskim towarzystwie kipiącym testosteronem.

Barber shop czyli męska wersja SPA

Świeże kwiaty, kawa w wysokiej jakości porcelanowej filiżance i przytulne wnętrze to z pewnością… nie miejsce dla prawdziwego twardziela. Wymarzone otoczenie kobiet i mężczyzn to niekiedy dwa różne światy. I o ile większość pań w opisanych warunkach czułaby się cudownie, o tyle znaczna część zaprawionych brodaczy ciągnie do zupełnie innych klimatów. Większość z nich, stając przed wyborem lokalu, postawi na ten o surowym, niebanalnym wnętrzu przesiąkniętym swoistym aromatem whisky i kłębami dymu z cygar. Właśnie w takich warunkach usługa barberskia nabiera swojego charakterystycznego i niesztampowego klimatu. To w takim otoczeniu każdy brodacz poczuje się jak jego ukochana w ekskluzywnym gabinecie SPA, czyli idealnie. To właśnie tam może on szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania związane z męską pielęgnacją twarzy, brody i włosów. Tam może także pogadać na typowe męskie tematy. I wreszcie to tam zaproponują mu osławionego Jacka Danielsa, cygaro czy aktualne wydanie CKM-u. Chwile relaksu gwarantowane. Pomimo swobodnej i luźnej atmosfery panującej w najlepszych Barber Shopach, świadczone w nich usługi pozostają na najwyższym możliwym poziomie.

Jak zostać barberem?

Nie ulega wątpliwości, że popyt na usługi barberskie wciąż rośnie. Zapotrzebowanie mężczyzn na tego typu lokale skłania niektórych do zastanowienia: jak zostać barberem? Sukces tego rzemiosła w dużej mierze zależy od pasji do pielęgnacji męskiego zarostu. Znamy więc punkt wyjścia, jednak droga do osiągnięcia powodzenia jest bardziej złożona i uzależniona od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwa się profesjonalne szkolenie barberskie, nierzadko poprzedzone samowolnym próbami ogarnięcia zarostu swojego i bliskich, najczęściej jednak z marnym skutkiem. Dopiero fachowe szkolenie oraz praktyka pod okiem profesjonalistów jest w stanie zapoczątkować właściwy kierunek nowicjuszowi. Kolejny krok to regularna "gimnastyka fryzjerska" czyli ćwiczenia zapewniające świetną sprawność ramion, dłoni, nadgarstków i palców. Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, jest bieżącą analiza barberskiego rynku. Znajomość branży ma ogromne znaczenie już na samym początku ścieżki zawodowej. Bądź więc na bieżąco z aktualnymi trendami i wszelkimi nowościami, a nic i nikt Cię nie zaskoczy.

Czytaj także:

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium