
Marzysz o prowadzeniu własnego salonu fryzjerskiego, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by z powodzeniem otworzyć własny salon fryzjerski.
Salon fryzjerski – od czego zacząć?
Mimo że początkowo dopełnienie wszelkich formalności może przytłaczać i wydawać się trudne, to właściwe przygotowanie pozwoli rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zarejestrowanie działalności gospodarczej za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Wypełniony druk należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Wniosek ten jest jednocześnie wpisem do CEIDG. Dzięki niemu firma zyska także numer REGON i NIP oraz zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego i ZUS. Kolejne dwa kroki związane z ZUS to złożenie druku ZUA (zgłoszenie do opłacania składek) oraz zgłoszenie ewentualnych pracowników w terminie do 7 dni od zawarcia z nimi umowy. Do niezbędnych formalności w przypadku płatników VAT należy również złożenie wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym.
Otwarcie salonu fryzjerskiego — o czym należy pamiętać?
Każdy właściciel salonu fryzjerskiego powinien zadbać nie tylko o zgodność wnętrza z obowiązującymi przepisami, ale także o komfort klientów. Jak stworzyć przyjazną atmosferę? Warto postawić na estetyczny wystrój, zapewnić czasopisma w poczekalni i zadbać o odpowiednią muzykę. W tym ostatnim przypadku może być konieczne wykupienie licencji i uregulowanie opłat na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania.
Wymagania sanepidu a otwarcie salonu fryzjerskiego
Nadzór nad salonami fryzjerskimi sprawuje Wojewódzki Inspektorat Sanitarny, który odpowiada za wydanie pozwolenia na prowadzenie takiej działalności. Jakie formalności trzeba spełnić, aby je uzyskać? Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. Otwarcie salonu będzie możliwe dopiero po uprzednim odebraniu go przez Sanepid. Placówka ma kolejne 14 dni na rozpatrzenie przedstawionego wniosku. Zastanówmy się, o co należy zadbać, aby został on pozytywnie rozpatrzony.
[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]
Wymogi sanepidu salon fryzjerski 2025
Zgodnie z wymaganiami we wniosku należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące lokalu oraz panujących w nim warunków. Wiąże się to z dostosowaniem lokalu do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera spis procedur zapewniających bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności przez zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Niektóre z istotnych przepisów zawartych w rozporządzeniach mówią, że:
-
Zakład fryzjerski powinien mieścić się w osobnym budynku, lokalu lub stanowić wydzieloną część większej przestrzeni.
-
W lokalu należy wyodrębnić główne pomieszczenie do świadczenia usług, a także szatnię, poczekalnię, sanitariaty dla pracowników i klientów, miejsce do przechowywania środków czystości oraz osobną przestrzeń na kosmetyki i odpady.
-
Stanowisko do mycia i farbowania włosów musi być wyposażone w umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody.
-
W salonie należy zadbać o ścisłe przestrzeganie procedur mających na celu wyeliminowanie chorób zakaźnych. Powinny one szczegółowo opisywać sposób postępowania w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich.
-
Należy zadbać o regularne przeprowadzanie dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń przy użyciu dopuszczonych do obrotu środków biobójczych.
-
Konieczne jest przygotowanie procedur określających zasady stosowania narzędzi poddawanych sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych.
-
Narzędzia jednorazowego użytku nie mogą być wykorzystywane ponownie.
- Narzędzia wielokrotnego użycia muszą być sterylizowane, priorytetowo parą wodną w nadciśnieniu (w autoklawach).
-
Odpady zakaźne mogą być przechowywane maksymalnie przez 72 godziny, po czym należy je przekazać do utylizacji.
-
Osoby wykonujące usługi fryzjerskie są zobowiązane do odbywania obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 roku.
[product search="fotel ayala" limit="3" onlyAvailable="true"]
Podstawowa lista wyposażenia salonu fryzjerskiego
Po otrzymaniu akceptacji projektu salonu fryzjerskiego możemy przejść do aranżowania wymarzonego lokalu. To odpowiedni czas na zakup komfortowych i funkcjonalnych mebli fryzjerskich oraz pozostałego zaopatrzenia. Właściciel salonu powinien zadbać o takie elementy, jak:
-
sprzęt fryzjerski (maszynki, golarki, trymery, nożyczki, suszarki, lokówki, prostownice, sterylizatory),
-
kosmetyki (szampony, odżywki, maski, pasty, pomady, lakiery itp.),
-
pozostałe akcesoria.
Najważniejszym aspektem przy wyborze mebli, sprzętu i kosmetyków jest ich wysoka jakość oraz renomowany producent. W hurtowni fryzjerskiej Salonova znajdziesz produkty sprawdzonych marek, takich jak Ayala, KIEPE, Wahl czy Nishman.
[product search="fotel barberski" limit="3" onlyAvailable="true"]
Przestrzeganie niezbędnych zasad higieny w połączeniu z najwyższej jakości wyposażeniem umożliwi pozyskanie stałych klientów oraz szybki zwrot inwestycji!