Barber Pole - symbol barberingu. Co warto wiedzieć o jego historii?

Barber Pole - symbol barberingu. Co warto wiedzieć o jego historii?

Barber Pole, czyli popularny słupek barberski, to nie tylko atrakcyjny element dekoracyjny dla nowoczesnego Barbershop'u. Barber Pole to kawał barwnej historii, która sięga aż średniowiecza. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Barber pole - co to jest?

W ostatnich latach usługi barbera zdecydowanie zyskują na popularności. Świadczy o tym coraz większa liczba otwieranych Barbershop’ów, czyli miejsc stworzonych z myślą o prawdziwych facetach. Coraz większa liczba osób kojarzy również charakterystyczny trójkolorowy słupek barberski, tzw. Barber Pole, który zdobi wejście do tego typu salonów. Ktoś, kto z daleka widzi ten szyld, wie, że zmierza do miejsca, gdzie otrzyma cały zakres profesjonalnych usług dedykowanych mężczyznom. Jak się okazuje, Barber Pole ma również niemałe znaczenie symboliczne oraz nawiązuje do bogatej historii zawodu barbera. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął oraz co oznacza popularny Barber Pole?

Historia symbolu barberów

Nie każdy wie, że średniowieczni fryzjerzy bardziej niż ze strzyżeniem włosów kojarzeni byli z praktyką medyczną. Jedno jest pewne - fryzjerzy w dawnych czasach byli wielozadaniowi. Możesz być zaskoczony tą informacją, ale fryzjerzy w przeszłości oferowali usługi z takich obszarów, jak stomatologia, chirurgia czy higiena. Zajmowali się leczeniem wielu przypadłości zdrowotnych, od bólu gardła aż po dżumę, a jedną z popularnych metod leczenia było upuszczanie krwi postrzegane jako antidotum na wiele problemów.

Widać więc wyraźnie, że zawód barbera posiada także swoją mroczną stronę. Właśnie do niej nawiązuje osławiony symbol - Barber Pole. Kolor niebieski, biały i czerwony to nie przypadkowe połączenie. Jakie znaczenie ma dobór tych trzech barw?

Symbolika trzech kolorów w Barber Pole

Barber Pole to połączenie trzech barw, w skład których wchodzi kolor niebieski, czerwony i biały. Istnieje wiele różnych teorii przedstawiających symbolikę owych kolorów. Według nich każda z barw oznacza inny element nawiązujący do bogatej historii barberingu.

Jedna z teorii głosi, że kolor czerwony i biały to symbol zakrwawionych bandaży, których w dawnych Barbershop'ach nie brakowało. Nacinane żyły, upuszczanie krwi, wyrywane zęby, oczyszczanie ran - wszystko to było powodem, dla którego widok czerwieni na białym tle był na porządku dziennym. Do pewnego czasu słupek barberski miał postać dwukolorowej spirali. Ostatni kolor zdobiący Barber Pole - kolor niebieski - pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Miał on akcentować narodowy charakter szyldu. Z czasem nowa kolorystyka zyskała powszechną sławę i stała się znana nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Powyższa teoria nie jest jednak jedyną. Inna interpretacja głosi, że kolor czerwony symbolizuje krew, niebieski żyły, biały natomiast przywodzi na pamięć używane w salonach barberskich opatrunki. Bez względu na to, która teoria jest prawdziwa, pewne jest jedno - zawód barbera na przestrzeni lat przeszedł ogromną metamorfozę. Dziś skupia się on na bezkrwawej męskiej pielęgnacji, a widok krwi jest tam prawdziwa rzadkością.

Wielki powrót Barbershop'ów

Obecnie barber to nikt inny, jak męski fryzjer i stylista. Człowiek, który kompleksowo zajmie się strzyżeniem, goleniem oraz stylizacją męskiego uczesania i zarostu. To zawód odpowiadający na potrzeby współczesnych mężczyzn, którzy cenią sobie dobry styl i wysokiej jakości produkty. Prawdą jest, że dzisiejszy mężczyzna jest zdecydowanie bardziej wymagającym klientem niż kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wstecz. Właśnie dlatego dobry barber dba o to, by oferta w jego imperium pokrywała się z potrzebami prawdziwego faceta z klasą.

W dzisiejszych czasach panowie często są zabiegani i zestresowani. Salon barberski to miejsce, w którym mężczyźni mogą się zatrzymać i celebrować dany moment. To miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a problemy przez chwilę przestają mieć większe znaczenie. Barber to osoba, dla której liczy się nie ilość, ale jakość. Oferta Barbershop'u trafia w potrzeby prawdziwego mężczyzny. Barber to ktoś więcej niż fryzjer. Kompleksowo zadba o męskie włosy, zarost oraz samopoczucie klienta. Szklanka whisky, dobra muzyka czy męska prasa to obowiązkowe elementy wizyty w rasowym Barbershop'ie.

Zadbaj o charakter i renomę swojego Barbershop'u

W dużych miastach coraz częściej zamiast zwykłych salonów fryzjerskich spotykamy klimatyczne Barbershop'y. Pracujący tam fachowcy znają się nie tylko na strzyżeniu włosów czy goleniu zarostu, ale także na kompleksowej pielęgnacji i modelowaniu brody. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie facetów będących na bieżąco z aktualnymi trendami. Obfity zarost jest bowiem na czasie i dodaje panom wyjątkowego stylu i charakteru. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że nowe salony barberskie wyrastają jak grzyby po deszczu. Mężczyźni lubią takie miejsca i co najważniejsze, potrzebują ich. Konkurencja stale rośnie, ważne jest zatem to, by zadbać o kompleksowe wyposażenie swojego lokalu. Coraz częściej w Barbershop'ach można kupić dobrej jakości kosmetyki oraz narzędzia do pielęgnacji zarostu. Takie produkty jak Kartacz do brody Venge czy Odżywczy balsam do brody Scottish niewątpliwie podniosą renomę Twojego lokalu.

Barber Pole to symbol salonów barberskich na całym świecie. Być może nawet nie przypuszczałeś, że za tym niepozornym szyldem kryje się tak mroczna historia. Tak czy inaczej jego kultowa kolorystyka i kształt pozwoli z daleka rozpoznać klientom Twój salon barberski. Jeśli nie chcesz odstawać od światowej sławy renomowanych Barbershop'ów, koniecznie zainwestuj w wysokiej jakości Barber Pole - Słupek Plafon 70 lub 100 cm. Dzięki niemu Twój salon będzie widoczny z daleka i przyciągnie uwagę zaciekawionych klientów!

[product id="537, 898, 1215, 1321" slider="true"]

Ranking

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium