Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego w 2024

Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego w 2023

Marzysz o prowadzeniu własnego salonu fryzjerskiego, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by z powodzeniem otworzyć własny salon fryzjerski.

Salon fryzjerski – od czego zacząć?

Mimo że początkowo dopełnienie wszelkich formalności może przytłaczać i wydawać się trudne, to właściwe przygotowanie pozwoli rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zarejestrowanie działalności gospodarczej za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Wypełniony druk należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Wniosek ten jest jednocześnie wpisem do CEIDG. Dzięki niemu firma zyska także numer REGON i NIP oraz zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego i ZUS. Kolejne dwa kroki związane z ZUS to złożenie druku ZUA (zgłoszenie do opłacania składek) oraz zgłoszenie ewentualnych pracowników w terminie do 7 dni od zawarcia z nimi umowy. Do niezbędnych formalności w przypadku płatników VAT należy również złożenie wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym.

Otwarcie salonu fryzjerskiego — o czym należy pamiętać?

Każdy właściciel salonu fryzjerskiego powinien pamiętać o tym, by dane miejsce było nie tylko zaaranżowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale także przyjazne dla klientów. Jak zadbać o przyjemną atmosferę w salonie? Warto zadbać o atrakcyjny wystrój, czasopisma do poczekalni oraz muzykę. W tym ostatnim przypadku konieczne może okazać się wykupienie licencji i uiszczenie opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania. 

Wymagania sanepidu a otwarcie salonu fryzjerskiego

Bezpośredni nadzór nad zakładami świadczącymi usługi fryzjerskie sprawuje Wojewódzki Inspektorat Sanitarny i to właśnie ten organ wydaje pozwolenie na prowadzenie działalności tego rodzaju. Jakie kroki należy poczynić, by otrzymać taką zgodę? Przedsiębiorca jest zobligowany do złożenia wniosku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. Otwarcie salonu będzie możliwe dopiero po uprzednim odebraniu go przez Sanepid. Placówka ma kolejne 14 dni na rozpatrzenie przedstawionego wniosku. Zastanówmy się, o co należy zadbać, aby został on pozytywnie rozpatrzony.

[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]

Wymogi sanepidu salon fryzjerski 2024

Zgodnie z wymaganiami we wniosku należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące lokalu oraz panujących w nim warunków. Wiąże się to z dostosowaniem lokalu do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera spis procedur zapewniających bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności przez zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Niektóre z istotnych przepisów zawartych w rozporządzeniach mówią, że:

 • Zakład powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku, lub lokalu

 • W lokalu należy wydzielić pomieszczenie główne przeznaczone do świadczenia usług, szatnię, poczekalnię, pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów, miejsce do przechowywania środków czystości, miejsce do przechowywania kosmetyków oraz przestrzeń na pojemniki na odpady

 • W zakładzie wydziela się stanowisko do mycia i farbowania włosów wyposażone w umywalkę z ciepłą i zimną wodą

 • W salonie należy zadbać o ścisłe przestrzeganie procedur mających na celu wyeliminowanie chorób zakaźnych. Powinny one szczegółowo opisywać sposób postępowania w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich.

 • Należy zadbać o regularne przeprowadzanie dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń przy użyciu dopuszczonych do obrotu środków biobójczych

 • Konieczne jest przygotowanie procedur określających zasady stosowania narzędzi poddawanych sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych

 • Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie narzędzi przeznaczonych do jednorazowego użytku.

[product search="fotel ayala" limit="3" onlyAvailable="true"]

Podstawowa lista wyposażenia salonu fryzjerskiego

Po otrzymaniu akceptacji projektu salonu fryzjerskiego możemy przejść do aranżowania wymarzonego lokalu. To odpowiedni czas na zakup komfortowych i funkcjonalnych mebli fryzjerskich oraz pozostałego zaopatrzenia. Właściciel salonu powinien zadbać o takie elementy, jak:

 • fotele fryzjerskie,

 • myjnie fryzjerskie,

 • konsolety fryzjerskie,

 • pomocniki fryzjerskie,

 • meble do poczekalni,

 • sprzęt fryzjerski (maszynki, golarki, trymery, nożyczki, suszarki, lokówki, prostownice, sterylizatory),

 • kosmetyki (szampony, odżywki, maski, pasty, pomady, lakiery itp.),

 • pozostałe akcesoria.

Kluczowym czynnikiem determinującym wybór określonych mebli, sprzętu czy kosmetyków jest ich wysoka jakość oraz sprawdzona marka. Właśnie takie produkty znajdziesz w hurtowni fryzjerskiej Salonova. Odnajdziesz tam asortyment znanych i cenionych marek, takich jak Ayala, KIEPE, Wahl czy Nishman.

[product id="2363, 412, 1727"]

Przestrzeganie niezbędnych zasad higieny w połączeniu z najwyższej jakości wyposażeniem umożliwi pozyskanie stałych klientów oraz szybki zwrot inwestycji!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium