Marzysz o prowadzeniu własnego salonu fryzjerskiego, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by z powodzeniem otworzyć własny salon fryzjerski.
Salon fryzjerski – od czego zacząć?
Mimo że początkowo dopełnienie wszelkich formalności może przytłaczać i wydawać się trudne, to właściwe przygotowanie pozwoli rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zarejestrowanie działalności gospodarczej za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Wypełniony druk należy złożyć w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Wniosek ten jest jednocześnie wpisem do CEIDG. Dzięki niemu firma zyska także numer REGON i NIP oraz zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego i ZUS. Kolejne dwa kroki związane z ZUS to złożenie druku ZUA (zgłoszenie do opłacania składek) oraz zgłoszenie ewentualnych pracowników w terminie do 7 dni od zawarcia z nimi umowy. Do niezbędnych formalności w przypadku płatników VAT należy również złożenie wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym.
Otwarcie salonu fryzjerskiego — o czym należy pamiętać?
Każdy właściciel salonu fryzjerskiego powinien pamiętać o tym, by dane miejsce było nie tylko zaaranżowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale także przyjazne dla klientów. Jak zadbać o przyjemną atmosferę w salonie? Warto zadbać o atrakcyjny wystrój, czasopisma do poczekalni oraz muzykę. W tym ostatnim przypadku konieczne może okazać się wykupienie licencji i uiszczenie opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania.
Wymagania sanepidu a otwarcie salonu fryzjerskiego
Bezpośredni nadzór nad zakładami świadczącymi usługi fryzjerskie sprawuje Wojewódzki Inspektorat Sanitarny i to właśnie ten organ wydaje pozwolenie na prowadzenie działalności tego rodzaju. Jakie kroki należy poczynić, by otrzymać taką zgodę? Przedsiębiorca jest zobligowany do złożenia wniosku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. Otwarcie salonu będzie możliwe dopiero po uprzednim odebraniu go przez Sanepid. Placówka ma kolejne 14 dni na rozpatrzenie przedstawionego wniosku. Zastanówmy się, o co należy zadbać, aby został on pozytywnie rozpatrzony.
[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]
Wymogi sanepidu salon fryzjerski 2024
Zgodnie z wymaganiami we wniosku należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące lokalu oraz panujących w nim warunków. Wiąże się to z dostosowaniem lokalu do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera spis procedur zapewniających bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności przez zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Niektóre z istotnych przepisów zawartych w rozporządzeniach mówią, że:
-
Zakład powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku, lub lokalu
-
W lokalu należy wydzielić pomieszczenie główne przeznaczone do świadczenia usług, szatnię, poczekalnię, pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów, miejsce do przechowywania środków czystości, miejsce do przechowywania kosmetyków oraz przestrzeń na pojemniki na odpady
-
W zakładzie wydziela się stanowisko do mycia i farbowania włosów wyposażone w umywalkę z ciepłą i zimną wodą
-
W salonie należy zadbać o ścisłe przestrzeganie procedur mających na celu wyeliminowanie chorób zakaźnych. Powinny one szczegółowo opisywać sposób postępowania w przypadku, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich.
-
Należy zadbać o regularne przeprowadzanie dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń przy użyciu dopuszczonych do obrotu środków biobójczych
-
Konieczne jest przygotowanie procedur określających zasady stosowania narzędzi poddawanych sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych
-
Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie narzędzi przeznaczonych do jednorazowego użytku
- Narzędzia wielokrotnego użycia muszą być sterylizowane, priorytetowo parą wodną w nadciśnieniu (w autoklawach)
- Odpady zakaźne mogą być przechowywane maksymalnie 72 godziny, a następnie muszą być przekazane do utylizacji.
- Osoby świadczące usługi fryzjerskie muszą podlegać obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008.
[product search="fotel ayala" limit="3" onlyAvailable="true"]
Podstawowa lista wyposażenia salonu fryzjerskiego
Po otrzymaniu akceptacji projektu salonu fryzjerskiego możemy przejść do aranżowania wymarzonego lokalu. To odpowiedni czas na zakup komfortowych i funkcjonalnych mebli fryzjerskich oraz pozostałego zaopatrzenia. Właściciel salonu powinien zadbać o takie elementy, jak:
-
fotele fryzjerskie,
-
konsolety fryzjerskie,
-
pomocniki fryzjerskie,
-
sprzęt fryzjerski (maszynki, golarki, trymery, nożyczki, suszarki, lokówki, prostownice, sterylizatory),
-
kosmetyki (szampony, odżywki, maski, pasty, pomady, lakiery itp.),
-
pozostałe akcesoria.
Kluczowym czynnikiem determinującym wybór określonych mebli, sprzętu czy kosmetyków jest ich wysoka jakość oraz sprawdzona marka. Właśnie takie produkty znajdziesz w hurtowni fryzjerskiej Salonova. Odnajdziesz tam asortyment znanych i cenionych marek, takich jak Ayala, KIEPE, Wahl czy Nishman.
[product id="2363, 412, 1727"]
Przestrzeganie niezbędnych zasad higieny w połączeniu z najwyższej jakości wyposażeniem umożliwi pozyskanie stałych klientów oraz szybki zwrot inwestycji!