Otwarcie salonu fryzjerskiego 2024 - co musisz wiedzieć?

Otwarcie salonu fryzjerskiego - co musisz wiedzieć?

Już od dłuższego czasu myślisz o tym, by otworzyć salon fryzjerski, lecz powstrzymuje Cię strach przed zawiłymi formalnościami? Koniecznie zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem. Dzięki niemu przekonasz się, że cała droga nie jest aż tak wyboista, jak Ci się wydaje, a otwarcie salonu jest w zasięgu Twoich możliwości!

Otwarcie salonu fryzjerskiego 2024 − zasady, o których warto pamiętać!

Otwarcie salonu fryzjerskiego to nie tylko znalezienie pierwszego lepszego lokalu oraz zakupienie niezbędnego sprzętu. Aby Twój własny salon fryzjerski miał rację bytu oraz stał się dochodowym interesem, musisz uwzględnić kilka kluczowych zasad:

  • przygotuj dobry biznesplan,

  • zrób analizę konkurencji,

  • określ zakres świadczonych usług,

  • wyszukaj atrakcyjną lokalizację,

  • określ rodzaj działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna),

  • zadbaj o dopełnienie określonych formalności.

Mimo że ta ostatnia kwestia z początku może wydawać się przytłaczająca, to odpowiednie planowanie i uporządkowanie kolejnych kroków znacznie ułatwi tą drogę. Przeanalizujmy zatem, jakie konkretne wymagania musi spełnić przedsiębiorca planujący otworzyć zakład fryzjerski.

Jak założyć salon fryzjerski? Wstępne wymagania

Chcesz świadczyć wysokiej jakości usługi fryzjerskie w swoim własnym salonie, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwszym krokiem na drodze do spełnienia marzeń jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej. Bez tego żaden przyszły przedsiębiorca nie ruszy do przodu. Jak się za to zabrać?

Założenie działalności gospodarczej

Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba wypełnić formularz CEIDG–1 oraz dostarczyć go do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, listownie lub mailowo. Wniosek ten jest także niezbędny do nadania numeru NIP i REGON. Przedsiębiorca powinien określić, czy będzie prowadził salon w trybie stacjonarnym czy też planuje świadczyć swoje usługi jako mobilny zakład fryzjerski.

[product search="Ayala" limit="3" onlyAvailable="true"]

Wybór formy opodatkowania dla salonu fryzjerskiego

Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego obliguje przedsiębiorcę do wyboru formy opodatkowania. Decyzję tą należy podjąć przy okazji zgłaszania firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zakład fryzjerski ma możliwość wyboru jednej spośród czterech form opodatkowania działalności gospodarczej:

  • zasady ogólne

  • podatek liniowy

  • ryczałt

  • karta podatkowa

Wybór konkretnej formy opodatkowania warunkuje korzystanie z niektórych opcji, np. z ulgi podatkowej czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Formalności w ZUS i Urzędzie Skarbowym

Po założeniu działalności przedsiębiorca ma 7 dni na załatwienie formalności w ZUS. Konieczne okaże się złożenie druku ZUA (zgłoszenie do opłacania składek) oraz zgłoszenie ewentualnych pracowników w terminie do 7 dni od zawarcia z nimi umowy. Ponadto niezbędne będzie uregulowanie kwestii związanych z odprowadzaniem VAT. Wniosek Vat-R należy złożyć w Urzędzie Skarbowym nie później niż dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług.

Wymogi sanepidu dla salonu fryzjerskiego

Decydujący głos w sprawie uruchomienia salonu fryzjerskiego w trybie stacjonarnym ma Wojewódzki Inspektorat Sanitarny. To tam należy przedstawić kompletne dane dotyczące lokalu i panujących w nim warunków. Informacje w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie działalności wiąże się ze złożeniem wniosku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 14 dni od założenia firmy. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to kolejne 14 dni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można przystąpić do świadczenia usług w salonie fryzjerskim.

[product search="dezynfekcji" limit="3" onlyAvailable="true"]

Wyposażenie i meble salonu do salonu fryzjerskiego

Otwarcie salonu fryzjerskiego wymaga zakupu mebli, takich jak fotele fryzjerskie, lustra, myjnie oraz recepcja z krzesłami dla oczekujących klientów. Niezbędne są również profesjonalne narzędzia fryzjerskie, w tym nożyczki, maszynki do strzyżenia, grzebienie, suszarki, prostownice i lokówki. Ważnym elementem są również produkty kosmetyczne, takie jak szampony, odżywki, farby do włosów oraz różnego rodzaju stylizatory. Należy także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak ręczniki, peleryny, pędzle do farbowania oraz środki dezynfekujące. Dodatkowo warto zainwestować w system rezerwacji, kasę fiskalną i terminal płatniczy, aby zapewnić sprawną obsługę klientów.

Po jakich dopełnieniu formalności mogę otworzyć salon fryzjerski?

Jeśli takie kroki jak rejestracja działalności, załatwienie formalności w US i ZUS oraz złożenie wniosku do sanepidu są już za Tobą, pozostaje zakup kasy fiskalnej. W każdym salonie fryzjerskim właściciel ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Na zakup takowej początkującym przedsiębiorcom przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny netto, jednak nie wyższa niż 700 zł. Ostatnia kwestia dotyczy puszczania muzyki lub filmów w salonie fryzjerskim. Jeśli masz taki plan, koniecznie zadbaj o wykupienie odpowiedniej licencji. W tym celu należy się zgłosić do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, która sprawuje pieczę nad prawami autorskimi określonych wykonawców.

Zalety posiadania własnego salonu fryzjerskiego

Własny salon fryzjerski to źródło ogromnej satysfakcji oraz dochodowy interes. Aby jednak poniesione koszty szybko się zwróciły, a biznes generował spore zyski, warto pomyśleć o skutecznej reklamie oraz zadbać o profesjonalne wyposażenie salonu fryzjerskiego. Markowe kosmetyki i komfortowe meble znanych w branży producentów znajdziesz na stronie hurtowni barberskiej Salonova.

[product search="fotel" limit="3" onlyAvailable="true"]

Masz pomysł na własny biznes? Nie bój się go zrealizować! Podejmij wysiłki, a następnie zaplanuj wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego i ciesz się realizacją własnych marzeń oraz osiągniętym sukcesem!

do góry
Realizacja: Fusion Marketing | oprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium